Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

HER AY FİYATI DEĞİŞECEK !

Yaşadığımız iki büyük deprem felaketinin ardından hayatımıza giren zorunlu Deprem Sigortası'nda asgari prim tutarları artırıldı.

HER AY FİYATI DEĞİŞECEK !
29.12.2023 - 10:27
Özel Haber

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Son yaşanan deprem felaketlerinin ardından Zorunlu Deprem Sigortası'nda yapılan önemli değişiklikler, Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle duyuruldu. 1999 Düzce depremi sonrasında hayatımıza giren Zorunlu Deprem Sigortası prim tutarlarındaki asgari artışlar ve metrekare bedellerindeki güncellemeler, 1 Şubat itibariyle yürürlüğe girecek.

Prim Tutarlarında Önemli Artışlar ve Yeni Hesaplama Yöntemleri

Deprem sigortası prim tutarları, risk gruplarına göre belirlenen sınıflarla birlikte artık her ay değişecek. Birinci gruptan yedinci gruba kadar sıralanan risk gruplarındaki asgari prim tutarları şu şekilde güncellendi: Birinci grup 280 TL'den 979 TL'ye, ikinci grup 240 TL'den 869 TL'ye, üçüncü grup 180 TL'den 739 TL'ye, dördüncü grup 140 TL'den 693 TL'ye, beşinci grup 110 TL'den 521 TL'ye, altıncı grup 90 TL'den 370 TL'ye ve yedinci grup 80 TL'den 252 TL'ye yükseltildi. Bu yeni tutarlar, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Sigorta Bedeli Hesabına Esas Metrekare Bedellerindeki Değişimler

Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri de revize edildi. Betonarme yapılarda 3,016 TL'den 6,000 TL'ye, diğer yapılarda ise 2,080 TL'den 4,000 TL'ye çıkarılan yeni metrekare bedelleri, 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Fiyatların Her Ay Değişeceği Yeni Dönem

Tebliğdeki bir diğer önemli değişiklik ise, sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedellerinin her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan aylık 2003=100 Temel Yıllı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranında artırılacak olması. Açıklanan oranın sıfırın altında olması durumunda, söz konusu oran sıfır olarak alınacak.

Vatandaşlardan Gelen Tepkiler ve Beklentiler

Zorunlu deprem sigortası, zorunlu olmasına rağmen, fiyatların yüksekliği nedeniyle Düzce gibi deprem yaşamış bölgelerde dahi yeterli vatandaş tarafından tercih edilmiyor. Yapılan bu son prim artışlarının ardından, DASK yaptırmamayı tercih eden vatandaş sayısının daha da artması bekleniyor. Fiyatların her ay değişecek olması, vatandaşların sigorta tercihleri üzerinde etkili olabilecek bir faktör olarak ön plana çıkıyor.

Önemli Tarihler:

  • Yeni sigorta bedeli ve prim tutarları 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.
  • Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri ise 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gala Grup Medya (www.konsopahaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar