Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

EMEKLİLER DİKKAT ! ÖDEMELER BUGÜN BAŞLIYOR !

Kamu bankalarında zamlı promosyon ödemeleri bugün başlıyor. Bankalarda pazartesi itibarıyla sözleşme yenileme başvuruları başlamıştı.

EMEKLİLER DİKKAT ! ÖDEMELER BUGÜN BAŞLIYOR !
28.03.2024 - 13:07
Güncelleme 28.03.2024 - 13:13
Milliyet

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Kamu bankalarında zamlı promosyon ödemeleri bugün başlıyor. Bankalar yeni sözleşme döneminde emeklilere 3 yıl boyunca bankada kalma şartı ile 8 bin TL ile 12 bin TL arasında promosyon ödüyor. Başvurular ise pazartesi günü başlamıştı.

Peki başvuru için şubeye gitmek zorunlu mu? ATM, e-Devlet üzerinden halihazırda sözleşme güncellenebiliyor mu? Öte yandan bazı kişiler hem kendi maaşını hem de ölen anne, baba veya eşinden emekli maaşı alabiliyor. Çift maaş alanlara ayrı ayrı iki promosyon ödemesi mi yapılıyor?

“Banka promosyonlarıyla alakalı kamu bankaları ile SGK arasındaki imzalanan protokol vasıtasıyla bu ay itibarıyla ödemelerin başlayacağını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan duyurmuştu. Emeklilerimize bu konuda başvuru süreci ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Yani siz ne zaman başvuru yaparsanız o tarihten sonraki 3 yıllığına bankanız ile anlaşmış olursunuz. 3 yıllık anlaşmaya göre de bir promosyon ödemesi alırsınız. Ayrıca takip eden aylarda da başvuru yapılabilir.

'MUTLAKA ŞUBEYE GİDİLMELİ’

Güncelleme ile ilgili eğer halihazırda devam eden bir sözleşmeniz varsa mutlaka şubeye gitmenizi ve müşteri temsilcisine talebinizi iletmenizin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Ayrıca ATM, SMS, telefon ve e-Devlet vasıtası ile de promosyon sözleşmesinin yapılabildiğini belirtmek isterim.

ATM’DEN DE PROMOSYON SÖZLEŞMESİ GÜNCELLENEBİLİR Mİ?

Evet yapılabilir, ATM’ye gidildiği takdirde sistem yönlendirmesi vasıtası ile yönlendirilerek promosyon anlaşması yapılabilir. Teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıkları da kullanabilirsiniz. Kısa mesaj, e-Devlet, telefonla destek, müşteri hizmetlerine akıllı telefonunuzla veya bankaya bizzat giderek de yapabilirsiniz.

‘EMEKLİ MAAŞI PROMOSYONU BELİRLİYOR’

Sizin almış olduğunuz emekli maaşınıza göre promosyon rakamı belirleniyor. SGK son yayınlamış olduğu duyuru vasıtası ile dul yetim maaşı alanların promosyon ödemelerinin 5.000 TL’den başlayarak yukarı doğru çıktığını belirtti. En üst tavan promosyonu 12.000 TL oldu.

KİMLER ÇİFT PROMOSYON ALABİLİYOR?

Sosyal güvenlik sistemimizde 2 ayrı maaş alma hakkınız mevcuttur. Yasal mevzuatta bu dul ve yetim aylığı olarak geçmektedir. Yani siz vefat etmiş olan eşinizden hem de anne veya babanızdan maaş alabilmektesiniz. Tabi burada en önemli kıstas emekli maaşı alacağınız kişinin ölüm tarihleri ve emekli olunan kurumlar belirleyici kıstas olmaktadır.

PROMOSYON ANLAŞMASI OLAN BİR EMEKLİ SÖZLEŞME YENİLERSE NE KADAR ÖDEME ALIR?

Bir emeklinin 2023 yılı Nisan ayında EYT’den faydalanarak 3 yıllığına 6 bin TL üzerinden promosyon sözleşmesi imzaladığını düşünelim. Burada 3 yıl 36 aya tekabül etmektedir.

6000 TL / 36 Ay = 166 TL üzerinden aylık taahhüt miktarı oluşmaktadır. Sözleşmesi de 2026’nın Nisan ayında dolmaktadır. Daha 24 ayı kaldığını biliyoruz. 166 TL x 24 ay üzerinden 3.984 TL cayma bedeline istinaden iade edip farklı bir bankaya geçebilmektedir.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gala Grup Medya (www.konsopahaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.