Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Acı Sürgün 159. Yılında Unutulmadı

Çerkez sürgününün 159’uncu yılı Düzce’de farklı etkinliklerle anıldı. Düzce Adige Kültür Derneği tarafından Anıtpark’ta bir araya gelen Çerkezler, konuşmaların ardından sessizce Ceddiye camisine yürüdü.

Acı Sürgün 159. Yılında Unutulmadı
22.05.2023 - 10:32
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Düzce'de Çerkezler, Çarlık Rusyası'nın, Kafkaslardan Çerkez halkını sürgüne göndermesinin 159. yılını sessiz yürüyüşle andı. Çerkezler, yürüyüşün sonunda ise sürgün sırasında hayatını kaybedenler için dua edip lokma dağıttı.

Çarlık Rusya’sının stratejik olarak önemli gördüğü Kafkasya'yı ele geçirmek için 1864 yılında bölgede yaşayan Çerkez ve Abhaz halkları çeşitli yöntemlerle vatanlarından sürgün edişinin 159. yıl dönümü ve sürgün sırasında hayatını kaybedeler anıldı.

Anıtpark’ta  yapılan törende konuşan Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Ayşe Sezgin, “Biz Kafkas halkları bundan 159 yıl önce 101 yıl süren savaşta Çarlık Rusya’sına karşı vatanımızı ve özgürlüğümüzü savunduk. Maalesef bu savaşlar sonunda Çarlık Rusya’sının orantısız gücüne karşı 21 Mayıs 1864 yılında savaşı ve milyonlarca insanımızı kaybettik. 21 Mayıs 1864 hiçbir Çerkez'in unutamayacağı bir tarih oldu” dedi.

Konuşmaların ardından meydanda toplananlar ellerinde Çerkez, Abhaz ve Türk bayraklarıyla birlikte sessiz şekilde Cedidiye Meydanı'na kadar yürüdü.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gala Grup Medya (www.konsopahaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar