Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Cumhuriyet Kadını Azade Ay

Cumhuriyet Kadını Azade Ay
28.03.2023 - 12:25
Güncelleme 28.03.2023 - 12:32
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Tüm partilerde aday adaylarının kendi partileri içindeki yarışı devam ediyor. Medeni cesaret gösterip aday adayı olan onlarca isim içinde geçmişteki faaliyetleri ve aday adayı oldukları partilerin temel politikaları ile tam uyumlu olan isimler henüz listeler kesinleşmemesine rağmen rakiplerinden birkaç adım öne geçiyor.

Bu isimlerden biri de CHP aday adaylarından Avukat Azade Ay.

Gerek geçmişi gerekse duruşu ile tam bir cumhuriyet kadını, hayata karşı duruşu ve ilkeleri ile tam da tarif edilen cumhuriyet değerlerinin vücut bulmuş hali.

Kadın siyasetçiler içinde gücün sembolü olabilecek bir altyapısı var. Düzce'nin ilk kadın baro başkanlığını iki dönem yapmış ve baro başkanlığının hakkını vermiş bir isim.

İlimiz dışında temsil ettiği değerleri birçok platformda ortaya koyan Azade Ay İstanbul Tahkim Merkezi Denetleme Kurulu Üyesi, Türkiye Barolar Birliği Tahkim Merkezi Hakemlik görevi, Taksim Toplantıları Genel Sekreterliği, Türkiye Avukatları Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Düzce Kadın Futbol Kulübü Başkanlığı ve Sosyal Demokrasi Vakfı üyesi. Tüm bu saydıklarımızın dışında hem mesleki olarak hem de aktivist olarak mağdurların yanında adaletin savunucusu olmuş.

Aladağ yurt yangınında, Özgecan cinayetinde, Çorlu tren faciasında, Ceren Özdemir cinayeti davalarında hepimizin istediği adaletin sağlanması için savaşan bir Azade Ay'dan bahsediyoruz.

Demokrasi için dayanışma nöbetlerinde de Azade Ay'ı görüyoruz. Nerede demokrasiye, cumhuriyete, kadına, çocuğa bir zarar gelecekse karşısında mücadele eden, mevcut iktidarın baskıcı tavrı karşısında ezilen her kesimin yanında yine O var.

Cumhuriyet değerlerinin ve kazanımlarının yılmaz bekçisi olan bu Türk kadını ilimizde Cumhuriyet Halk Partisinden aday adayı ve listenin başında olmayı hakkeden bir geçmişle ipi göğüsleyecek gibi görünüyor. Parti örgütlerinde bulunan gerçek partililerin gönlünde de ve bunca yıllık onurlu mücadelesi ile genel merkezin aklında da yer etmiş görünüyor.

Partili kimliği ile kendisini bundan sonra daha sık siyasette CHP’yi temsil ederken görecek gibiyiz.