Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

206 Depremzede Öğrenci Düzce'de Okula Başladı

Kahramanmaraş’ta yaşanan 2 büyük depremin ardından yaşadıkları illerden ayrılarak Düzce’ye gelen ve Düzce’de misafir edilen 206 depremzede öğrenci ikinci dönemde okullarına başladılar.

206 Depremzede Öğrenci Düzce'de Okula Başladı
20.02.2023 - 11:03
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Türkiye'nin yüreğini yakan Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 15 gün geçti. 2022-2023 eğitim öğretim yılının, 12 Eylül 2022'de başlayan ve 20 Ocak'ta sona eren birinci döneminin ardından okullar 6 Şubat'ta açılacaktı. 11 ili etkileyen depremler nedeniyle tüm Türkiye'de eğitim-öğretime ara verilmişti.

Deprem Bölgelerinde 1 Mart İtibariyle Planlanacak

Depremden etkilenen illerdeki eğitim-öğretime de yardım ve barınma ihtiyacına yönelik faaliyetlerin yürütülmesi ve hasar tespit çalışmalarının şubat ayı sonuna kadar tamamlanmasının beklenmesi nedeniyle 1 Mart itibarıyla başlatılması için planlama yapılıyor.

Düzce’de 206 Depremzede Öğrenci Eğitime Başladı

Deprem bölgesinden Düzce’ye gelerek ilde bulunan ev ve yurtlarda misafir edilen 206 öğrenci ikinci dönemin başlamasıyla Düzce’deki değişim eğitim ve öğretim kurumlarında okullarına gitmeye başladılar. Bu öğrencilerden 170’i okul öncesi, ilk ve ortaokul öğrencisiyken, 36’sı ise lise öğrencisi.

Afet Bölgesindeki Öğrenciler, İkinci Dönemde Devamsızlıktan Muaf Tutulacak

Depremin yaşandığı 10 ilden Düzce’ye nakil olan öğrencilerin de devamsızlıkla ilgili hükümlerden muaf tutulacağı bildirildi. Bakanlık ayrıca deprem nedeniyle Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen illerdeki ortaokul ve lise kademelerindeki öğrencilerin istemeleri halinde, ülke genelindeki okul pansiyonlarına doğrudan parasız yatılı olarak yerleştirilebileceğini açıkladı.