Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Fırıncılar İflasın Eşiğinde

Fırıncılar İflasın Eşiğinde
9.02.2022 - 15:22
Güncelleme 9.02.2022 - 15:53
Haber Merkezi
1

       Mazota    %120, una  %200, Elektiriğe %125, personel ücretlerine ise %100 ü aşan bir zam; keza maya fiyatlarına %150 nin üzerindeki zam ve artış ile ayakta kalmaya çalışan fırıncıların, bir sene içerisinde bu kadar artan maliyetlere karşın ekmeğe sadece% 35 e yakın yaptığı zam oranı çarkı döndürmüyor. Adil olmak gerekirse Elektiriğe, doğalgaza, akaryakıta gelen zamlar konusunda sessiz kalan valilik, belediye, siyasi partiler sivil toplum örgütleri, ekmeğe gelen % 35 lik zamla feryadı koparıyor  T.M.O. nun fırıncıya un fiyatlarıyla ilgili verdiği destekse yetersiz bir durumda.     
Son dönemde artan maliyetlerin kurbanı olan fırıncılarsa çare arıyor. Elektrikten akaryakıta kadar fırıncıların kullandığı hemen hemen bütün kalemlere gelen zamlar, fırıncıları artık batırma noktasına getirdi. 
Bütün Türkiye son dönemde yaşanan zam furyası ile mücadele etmeye çalışırken  özellikle fırıncılar, fırınları çalıştıran elektrikten ekmeğin dağıtımının yapıldığı araçlara konulan akaryakıta kadar birçok kalemde gelen zamlarla baş etmeye çalışıyor. Bu süreçte ayrıca mayaya, una, tuza, oduna gelen zamlar ile birlikte fırıncılar ayakta kalma mücadelesi veriyor. 
Ancak ekmeğe yapılan zamlar kamuoyunda büyük tepkilere neden olurken, fırıncıların ayakta kalmak için verdiği çaba da son derece fırıncıları zorluyor.Yani ekmeğe gelen ve gelecek olan zam kaçınılmaz.