Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DÜZCE BAROSU'NDAN CMK ÜCRETİ AÇIKLAMASI !

Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2024 Yılı Tarifesi, belli oldu. Yayımlanan yeni ücretler sonrasında Düzce Barosu yapılan artış oranının hissedilen enflasyonun oldukça altında kaldığını belirtti.

DÜZCE BAROSU'NDAN CMK ÜCRETİ AÇIKLAMASI !
17.01.2024 - 14:00
Güncelleme 17.01.2024 - 14:02
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2024 Yılı Tarifesi, 13 Ocak 2024 tarihli ve 32428 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren CMK Ücret Tarifesi kapsamında, ücretlerde ortalama yüzde 58,40 oranında artış yapıldı.

DÜZCE BAROSU’NDAN AÇIKLAMA

Yeni CMK ücret tarifesi hakkında Düzce Barosu tarafından bir açıklama yayınladı.

CMK ücret tarifesindeki yapılan artış oranının hissedilen enflasyonun oldukça altında kaldığını belirten Düzce Barosu yayınladığı açıklamada,

 

‘‘13 Ocak 2024 Cumartesi günü Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan CMK Ücret Tarifesi Resmi Gazetede yayımlanmıştır.
Soruşturma ve kovuşturma aşamasında zorunlu müdafiilik müessesi ceza yargılamalarında hak arama özgürlüğünün ve adil yargılanma hakkının olmazsa olmazıdır.
Yayımlanan tarife uyarınca soruşturma evresi için görevlendirilen avukata 2.292,00 TL, asliye ceza mahkemesi için 3.930,00 TL, ağır ceza mahkemesi için ise 7.050,00 TL ücret belirlenmiştir. Öte yandan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde soruşturma evresi için 5.300 TL, asliye ceza mahkemesi için 17.900 TL, ağır ceza mahkemesi için 29.800 TL ücret belirlenmiştir.
2024 yılı için bağ-kur priminin 6.900,86 TL olması, ofis kiralarının haylice yükselmesi ve toplumun her kesimini etkileyen enflasyonun Avukatların geçimini zorlaştırması karşısında CMK ücret tarifesinde iyileştirme beklenirken yapılan artış oranı hissedilen enflasyonun oldukça altında kalmıştır.
Öte yandan zorunluk müdafiilik hizmeti karşılığı ödenen ücretin özellikle bu görevi büyük bir emek ve fedakarlıkla yerine getiren Avukatlar için mevcut ekonomik koşullar altında kabul edilemez hale geldiği açıktır. Vatandaşlara verilen gerek CMK gerek adli yardım hizmetlerinde yeteri kaynak aktarılmadığı gibi avukatlar ücretlerini zamanında alamamakta, üstüne üstelik verdikleri kamu hizmetinden KDV ödemektedirler. Şans oyunları gibi konularda KDV'yi düşürenler belirledikleri kabul edilemez ücret ile birlikte %20 KDV de almaktadır.
CMK görevlendirmelerinin angaryadan çıkması, halkın hak arama özgürlüğünün teminatı olan avukatların görevlerini geçim kaygısı olmaksızın yapabilmesi için öncelikle CMK ücret tarifesinin Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine eşitlenmesi gerekmektedir. Avukat meslek onuruna yakışır ve verdiği emeğin karşılığı olan bir ücrete hak kazanmalıdır. Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyrulur.’’

İfadelerine yer verdi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gala Grup Medya (www.konsopahaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar