Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Yakup Demircan, Hayvan Barınağındaki İddialara Açıklama Getirdi!

Düzce Hayvanları Koruma Derneği, Gölyaka'da hayvan barınağında hayvanların açlıktan birbirini yediklerini iddia ederek bazı görüntüleri sosyal medyada paylaştı. Bunun üzerine Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan olayı tüm gerçekliği ile anlattı.

Yakup Demircan, Hayvan Barınağındaki İddialara Açıklama Getirdi!
4.01.2024 - 12:07
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Düzce Hayvanları Koruma Derneği "Bipativer", Gölyaka hayvan barınağı ile ilgili iddialarda bulundu. Çektikleri görüntüleri sosyal medya aracılığı ile paylaşan hayvan severler, hayvanların bakımsız ve aç olduklarını söyledi. İddialara başkan Demircan yanıt verdi.

Yetkililerin sokak hayvanlarının sorunlarının çözümünde Sivil Toplum Kuruluşları ile hareket etmelerini istiyoruz diyen Hayvan severler, “ Talebimiz, bu alanın kapatılması, hayvanların artan popülasyonunun kontrol altına alınacağı, yaşam haklarına uygun standartlar oluşturulacağı, şehrimizde doğal dengenin sağlanmasını kolaylaştıracak Kısırlaştırma ve İlkyardım Ünitelerinin kurulmasıdır." açıklamasında bulundu.

Gölyaka Belediyesi Geçici Köpek Toplama Alanında yapılan incelemeyi kamuoyu ile paylaşan hayvan seveler, barınak içinde beyaz yetişkin köpeğin hamile, hasta ve hayatta olduğu, sağlık durumunun iyi olmadığı; kangal köpeğin ise hamile iken anestezi ile alınıp alana getirildiği, konteynerda, çamur deryası içerisinde doğum yaptığı, 4 yavrusunun sağ ve 3 yavrusunun ölü olduğu, görüntülerde parçalanmış diğer yavrunun da onun yavrusu olduğu tespit ettiklerini ifade ettiler. Hayvan severler, yavru köpekler ile 3 yetişkin köpeğin Düzce Merkez’de yer alan Mergiç Yavru Bakım Alanına götürüldüğü belirtildi.

 

Yasal süreci başlattık diyen hayvan severler, konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini söylediler.

Kasıt yok, kusur var…

İddialar üzerine açıklama yapan Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, sel suları nedeniyle çamur içinde olan barınağı 14 Aralık tarihinde boşalttıklarını ve barınakta bulunan köpekleri Düzce Belediyesi’nin Kurtsuyu köyünde bulunan merkezine gönderdiklerini söyledi.
29 Aralık Cuma günü Gölyaka genelinde toplanan hayvanların sene sonu olması münasebetiyle Kurtsuyu bölgesinde bulunan ana merkeze aktaramadıklarını söyleyen Yakup Demircan, bu süre içinde bahse konu köpeğin doğum yaptığını ve yavrulardan bir kaçının telef olduğunu belirtti. Köpeklerin açlıktan birbirlerini yedikleri iddialarını kesin bir dille yalanlayan Demircan, barınağın bulunduğu alanda hayvancılık yapıldığını ve çevrede çok sayıda çoban köpeği olduğunu belirterek bahse konu iddianın çoban köpekleri tarafından yapılmış olabileceği söyledi.
Hayvan severlerin hassasiyetini anladığını söyleyen Demircan, kasıtlı hiçbir şeyin yapılmadığını ancak görev ihmali olabileceğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gala Grup Medya (www.konsopahaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.