Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Atay, Düzce’de Sanayiye Açılan Tarım Arazilerini Sordu

TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay, Düzce'de tarım arazilerinin arsa haline getirilmesini Bakan Kurum'a sordu.

Atay, Düzce’de Sanayiye Açılan Tarım Arazilerini Sordu
18.02.2023 - 10:15
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, Düzce Beyköy'de 1. sınıf tarım arazilerinin arsa vasfına getirilmesini ve mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Beyköy Belediyesi'nin alanda çalışma yapmasını Meclis gündemine taşıyarak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un cevaplamasını istedi.

Atay’ın meclise sunduğu soru önergesinde şunlara yer verdi;

Beyköy Belediye Encümeni tarafından 4 Eylül 2019 tarihinde Düzce İli Merkez İlçesi Beyköy Beldesi 240, 241, 342 ve 545 sayılı parsel vasfıyla kayıtlı taşınmazları kapsayan alanda, 3194 Sayılı Kanun’un 18. maddesine dayanılarak imar uygulaması kararı alınmıştır. Söz konusu alanlar birinci sınıf tarım arazisi olup Düzce Ovası Büyükova projesi kapsamında tapu kayıtlarında tarla vasfına sahiptir. Bölge aynı zamanda Uğursuyu dere yatağı taşkın sahası içerisinde olup ilgili belediye ve tapu dairelerince usule ve hukuka aykırı olarak arsa vasfında tescil edilmiştir. Beyköy Belediye Encümeni’nin söz konusu kararına karşı Bolu İdare Mahkemesi’nde açılan dava belediye aleyhine sonuçlanmış ve Encümen Kararı’na ilişkin yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir.

İlgili belediye bir yandan aleyhine sonuçlanan kararı bir üst mahkemeye taşırken bir yandan ise dava konusu bölgede yaptığı çalışmalarla yürütmenin durdurulması kararına uymayarak suç işlemektedir. Söz konusu bölgede AK Parti Düzce İl Genel Meclis Üyesi Musa Küçük’ün arazisinin olduğu ve ilgili arazinin imar sürecinden öncesinde haberdar edildiği bölgedeki yurttaşlar tarafından dile getirilmektedir.

Bu bağlamda;

1. Yürütmenin durdurulması kararına uymayarak dava konusu alanda çalışmalar yapan Beyköy Belediyesi’nin faaliyetlerinin durdurulması için harekete geçilecek midir?

2. Birinci sınıf tarım arazisinde yapılmak istenen imar değişikliğinin tarıma ve bölge insanına etkilerine ilişkin bir çalışma yapılmış mıdır?

3. AK Parti Düzce İl Genel Meclis Üyesi ve diğer meclis üyelerinin söz konusu bölgede sahip olduğu tarım alanları ne kadardır?

4. Belediye Encümenliği tarafından söz konusu değişiklik yapılırken karara konu alanın Toprak Koruma Kurulu’nun, Büyük Ova Koruma Projesi’nin içerisinde yer aldığı dikkate alınmış mıdır?

5. Yürütmenin durdurulması kararına rağmen dava konusu alanlardaki tarım vasfına sahip arazilerin, arsa vasfına geçirilmesi işlemlerinin geri alınması için gerekli girişimlerde bulunulacak mıdır?

6. Yurttaşların yaşadığı kaygıların giderilmesi hususunda ilgili imar faaliyetlerinin iptaline ilişkin çalışma yapılacak mıdır?