Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ÖĞRENCİLERE MÜJDE !

Milli Eğitim Bakanlığı Öğrencilere Yarıyıl Tatilinde Yeni Yaklaşım Getiriyor

ÖĞRENCİLERE MÜJDE !
18.01.2024 - 16:39
Özel Haber

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Türkiye genelinde olduğu gibi Düzce'de de, yarın başlayacak olan 16 günlük yarıyıl tatili öncesi Milli Eğitim Bakanlığı'ndan öğrencilere güzel bir haber geldi. Bakanlık, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik ev ödevlerinde değişikliğe gidiyor ve öğrencileri sadece tek bir konuya odaklanan ödevlerden kurtarıyor.

Yapılan duyuruya göre, yarıyıl tatili süresince öğrencilere test çözme, özet çıkarma gibi konu odaklı ev ödevleri verilmeyecek. Bunun yerine Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel etkinliklere katılımını teşvik etmek amacıyla etkileşimli dijital rehber kitaplar hazırladı. Bu kitaplar, öğrencilerin aileleriyle kaliteli zaman geçirmelerini desteklemeyi amaçlıyor.

Ayrıca, bu yıl eğitim-öğretim süreçlerinde bir dizi değişiklik yapıldı. Liselerde devamsızlık koşulları yeniden düzenlendi, sınıf tekrarı uygulaması yeniden hayata geçirildi ve açık öğretime geçişler zorlaştırıldı. Açık liselere kayıtlar sadece istisnai durumlar için yapıldı. Liselerde öğrencilerin 50 ortalamayla sınıf geçebilmesine yönelik uygulamaya son verilerek, en fazla 1 dersten başarısız dersi bulunan öğrencilerin doğrudan bir üst sınıfa geçmesine izin verildi.

Liselerde devamsızlık affı uygulanmayacak, öğrenciler özürsüz olarak yaptıkları her bir devamsızlık günü için 1 saat fazla sosyal sorumluluk çalışması yapacaklar. Ayrıca, ilk kez sınavlara ilişkin çatı bir yönetmelik yayımlanarak, tüm sınavların ortak yazılı olarak yapılması kararı alındı.

Eğitim öğretim yılının ilk döneminde ülke genelinde ortak yazılı sınavlar düzenlendi. Yeni düzenlemelerle birlikte ilkokul 4. sınıflarda yazılı sınav saati uygulaması kaldırıldı ve notlar, öğrenci gelişim dosyasına göre verilmeye başlandı. Öğretmenler tarafından yapılan yazılı sınavlarda açık uçlu ve kısa cevaplı sorular kullanıldı.

Yeni eğitim öğretim yılı takvimi de belirlendi. Yarıyıl tatili 22 Ocak Pazartesi başlayacak ve 2 Şubat Cuma tamamlanacak. İkinci dönem, 5 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran Cuma günü sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 8-12 Nisan arasında yapılacak. 2024-2025 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül'de başlayacak.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gala Grup Medya (www.konsopahaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Benzer Haberler

Resmi İlanlar